јун

ПРАЗНИК СИЛАСКА СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ У МАНАСТИРУ КЛИСИНА

Duhovi 2022 (66)Празник Силаска Светог Духа на Апостоле, који се још назива и Педесетницом, молитвено је обиљежен у манастиру Клисина, гдје је у навечерје празника служено вечерње богослужење са петохљебницом, а на сам дан празника Света Литургија, у чијем је наставку служено вечерње богослужење.
          Празник Силаска Светог Духа на Апостоле (Педесетница) сматра се и рођенданом Цркве Христове, јер се на овај свети дан, прије двије хиљаде година у Јерусалиму, на ученике Христове, Апостоле, излила преобилна благодат Духа Светога, утврђујући их снагом вјере Христове, као што истинито и пише у Светом Писму: „И кад се наврши педесет дана (од Васкрса) бијаху сви апостоли једнодушно на окупу. И уједанпут настаде шум са неба као хујање силнога вјетра, и напуни сав дом гдје они сјеђаху. И показаше им се раздијељени језици као огњени, и сиђе један на свакога од њих. И испунише се сви Духа Светога и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше да казују“ (Дап. 2, 1-4). Тако су се испуниле све оне ријечи које је Христос рекао Апостолима прије Свога Вазнесења на Небо. Колика је била сила Светога Духа на Апостолима свједочи и Апостол Петар, након чије је бесједе три хиљаде људи похрлило под скуте Цркве Божје, постајући хришћанима.