1
апр
2014

Хришћански пост

Hriscanski postХришћански пост води порекло од Исуса Христа. Он је сам постио, говорио о посту и рекао да ће Његови ученици постити. Свето писмо сведочи да су апостоли и први хришћани постили, а тако је било кроз сву историју Цркве до данас.

Циљ поста је очишћење тела, јачање воље, уздизање душе изнад тела, а више од свега, прослављање Бога и поштовање Његових светих.

Прави пост има две стране, телесну и духовну и састоји се како у уздржавању од мрсне хране, тако и у уздржавању од рђавих мисли, жеља и дела, умножавању молитава, доброчинстава и вршењу добрих дела. Стога свети Василије Велики опомиње:
„Корист од поста не ограничавај само на уздржавање од јела, зато што је истински пост удаљавање од злих дела“.
Пост је време када треба да опростимо свима који су нас на било који начин увредили, али и да молимо опроштај од оних које смо ми увредили.

[citat citat=“Пост је све свете руководио у животу по Богу.“ autor_citata=“Свети Василије Велики“ pozicija_citata=“ljevo“]

Како се хранити у посне дане
За време поста не треба правити много разноврсних посних јела или посластица. То је онда уживање у јелу, само на другачији начин. Треба одабрати храну која се лако припрема, а садржи све што је телу неопходно.
Мени је у време поста било најтеже да смислим шта породици да припремим за доручак и вечеру.
Ево једног доброг (и безброј пута у животу испробаног) рецепта. Ова паштета од леблебије је веома здрава, укусна и хранљива, па сам решила да са свима вама поделим овај рецепт.

Паштета (паста) од леблебије (хумус)
• 230 г обарених и процеђених леблебија
• 4 супене кашике воде
• 4 супене кашике тахинија (тахана, ћетена)
• сок од једног лимуна
• 2 кафене кашичице маслиновог уља
• 4 печене црвене паприке, ољуштене и очишћене од семена, а можете уместо паприка да ставите 230 г свежег, ситно насецканог першуна: Нека одабере шта ко воли.
• 1 чен белог лука,
• 1 кафена кашичица соли

Леблебију навече потопите у воду. Пошто се леблебија намакала у води 12 сати, добро је изгњечите рукама, да отпадну прозирне љушчице (као код пасуља), исперите и ставите да се кува.
Добро је у воду у коју је потопљена леблебија додати на врх ножа соде – бикарбоне, а исто толико додати и у воду у којој се кува. Брже ће се скувати.
Кад је леблебија потпуно мека (као добро скуван пасуљ), процедите је и ставите у ванглу. Потом у оцеђену леблебију додајте четири супене кашике воде и четири супене кашике тахинија.
Тахини је смеса сивкасто-маслинасте боје, густине меда добијена од сусама или ћетена (од тога се прави и ћетен-алва), а набавља се у продавницама здраве хране. Ђетен, односно тахини је, као и леблебија, изванредно здрава намирница, са много витамина и минерала.
Кад сте помешали тахини, воду и леблебију видећете да смеса не изгледа ни мало лепо, нека ово не обесхрабри младе куваре, само наставите, па ћете добити изванредан резултат.
Додате у смесу
• сок од једног лимуна,
• 2 кафене кашичице маслиновог уља,
• 4 исецкане печене црвене паприке, (или, уместо паприка, 230 гр. сецканог першуна, ко шта више воли,),
• један чен белог лука
• и једну кафену кашичицу соли.

Све лепо промешајте варјачом, да се смеса уједначи, а онда сипајте у блендер, мултипрактик или неку такву справу и мутите док не добијете прилично глатку смесу, а можете све (2 пута) самлети и на машини за месо, тако су и наши стари радили, кад није било свих ових техничких помагала у кухињи.
Ако додајете паприке, добићете лепу наранџасто-црвену паштету, а ако додајете першун, имаћете фину зелену паштету.
Сличне паштете се продају у продавницама здраве хране под називом – хумус -. Ова наша паста – паштета је много укусније и (што никако није занемарљиво), неупоредиво јефтинија.
Кад све завршите, сипајте намаз у пластичну посуду са поклопцем и ставите у фрижидер. Паштета може да се једе и у дане поста на води, само тада приликом припреме не треба додавати маслиново уље. Добра је са погачом, лепињом, да се маже на хлеб или како волите. Ето, то је цела прича.

Наздравље вам пост!
Радмила Мишев (гл. и одг. уредник)
Преузето из: “Светосавског звонца“ бр. 3/2013.

извор: Манастир Клисина