апр

ТОМИНА НЕДЈЕЉА У МАНАСТИРУ КЛИСИНА

У седми дан по Васкрсу, у недјељу посвећену Светом Апостолу Томи или на Мали Васкрс, како се у народу назива ова недјеља, јутарње богослужење и Свету Литургију у Саборном манастирском храму Свете Великомученице Марине служио је настојатељ наше Свештене Обитељи, игуман Василије.
Након Свете Литургије освећена су васкршња јаја и сир, која су потом подијељена окупљеним вјерницима, а како то и приличи у ове дане по Васкрсу, игуман Василије поздравио је окупљене вјернике сверадосним поздравом: „Христос Васкрсе“.     Томина недјеља је прва недјеља послије Васкрса. Назива се још и Недјеља Антипасхе, Бијела недеља. Посвећена је Светом Апостолу Томи и његовој невјери у Христово Васкрсење. Тог дана је Апостол Тома своје невјерје замијенио непоколебивом вјером. Сумње Апостола Томе је уклонио сам Господ, ушавши кроз затворена врата у просторију у којој су се налазили Апостоли, окупљени на молитви, рекавши Томи да опипа Његове ране. Након тога, Апостол Тома је узвикнуо: „Господ мој и Бог мој!“