нов

ПРАЗНИК СВЕТОГ СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ ПРОСЛАВЉЕН У МАНАСТИРУ КЛИСИНА

Stefan Decanski (43)Служењем вечерњег богослужења, са петохљебницом, у манастиру Клисина започело је молитвено празновање Светог Стефана Дечанског, које је настављено свеноћним бденијем, у оквиру којег је служено јутарње богослужење и Света Литургија, током које се велики број присутних вјерника присајединио Спаситељу Христу, примајући у своје духовно и физичко биће Крв и Тијело Његово.
Свети мученик Стефан Дечански, краљ српски, син је краља Милутина и отац цара Душана. По наређењу необавјештеног оца био је ослијепљен, а по наређењу лакомисленог сина, у старости удављен. При ослијепљењу јавио му се Свети Николај у храму на Овчем пољу и обећао му да ће му вратити вид. Пет година провео је Свети Стефан у Цариграду као заточеник у манастиру Сведржитеља (Пантократора). Својом мудрошћу и трпељивошћу, подвигом и кротошћу изазивао је дивљење и монаха и цијелог Цариграда. Када је прошло пет година Свети Николај чудотворно је вратио вид ослијепјелом краљу Стефану, који је одмах потом, из захвалности саградио храм Високи Дечани. Била је то једна од најљепших грађевина византијске умјетности и средњовијековне архитектуре на тлу српске државе. Свој вијек проживио је Свети Краљ српски Стефан као праведник и мученик и тако га и скончао 1336. године. Са Светим Савом и Светим Кнезом Лазаром, Свети Стефан спада у ред најмудријих, најпожртвованијих и најблагороднијих личности и светитеља које је дао српски народ.