јан

ПРАЗНИК “ОЦИ“ У МАНАСТИРУ КЛИСИНА

Служењем велике вечерње уочи Празника, те Свете Литургије на сам дан, прославили смо празник Оци.
    Православни вјерници данас обиљежавају празник Оци или Очеви, који увијек пада у прву недјељу пред Божић.
    Тог дана, исто као на Материце, дјеца поране и унапријед припремљеним канапом, концем, шалом, марамом или каишем на препад везују своје очеве за ноге на исти начин као што су њих везивали на Дјетињце.
    Дјеца честитају празник, а очеви им онда дијеле слаткише и поклоне и на тај начин се „дријеше“.
    Тако данас учинисмо и у нашој светој обитељи са нашим духовним оцем игуманом Василијем који је био приморан да свима подијели поклоне да би потом био ослобођен.
    Оци, Материце и Дјетињци су породични празници и за тај дан домаћице припремају свечани ручак на коме се окупи цијела породица.
    Ови празници и обичаји који су у вези са њима доприносе јачању породице, слози, разумијевању, поштовању између дјеце и родитеља, старијих и млађих, што све заједно чини породицу јаком и здравом, а породица је темељ друштва, државе и Цркве.