апр

МОЛИТВЕНО СЈЕЋАЊЕ НА ХРИСТОВО СТРАДАЊЕ

На Велики Четвртак, читањем дванаест страсних Јеванђеља, током бдења у Саборном манастирском храму Свете Великомученице Марине у манастиру Клисина отпочело је молитвено сјећање на Христово страдање на Голготи, „ради нас људи и ради нашега спасења“. У 21 час изнешен је Крст, који симболизује Христову крсну жртву, по ријечима Светог Писма „и метнуше га међу злочинце“.
На Велики Петак, у јутарњим сатима, служени су Царски часови, док је у послијеподневним часовима изнешена Плаштаница, која симболизује Христово скидање са Крста и полагање у гроб, из којег ће изнићи нови живот цјелокупном људском роду.
Окупљени вјерници, заједно са манастирским братством, цјеливали су Плаштаницу и Јеванђеље, поклањајући се Богу Који је сишао међу људе, постајући један од њих, да бисмо ми постали богови, не по суштини већ по благодати.

Милош Ернаут

ВЕЛИКИ ПЕТАК

„И изврши се Писмо које говори:
и метнуше га међу злочинце“

/ Мк. 15. 28/

Велики је Петак, не чују се звона,
У порти тишина, у црнини жене,
Чекају са болом и тугом у души,
Свештеника старог да с молитвом крене.

А у храму св`јеће тихим пламом горе,
И свјетлошћу својом тужна лица заре,
Крсте се и плачу окупљена чеда,
слушајући приче, из Писама, старе.

Распетога Христа сви гледају н`јемо,
Као на Голготи да су са Њим сада,
Па им вреле очи перу хладне сузе,
Јер њиховом спасу угаси се нада.

Испред двери царских, у одежди црној,
Стари прота ћути и он би да плаче,
Ал` у њему вјера, као ватра плану,
Па усрдно поче молити се јаче.

Окрену се пастви и тихо јој рече:

Не бојте се чеда, доћи ће спасење!

Ова смрт ће нама нови живот дати,

У недјељу рано – биће Васкрсење!